Meniu
Sekite mus
Data: 2025 06 08 – 15
Kaina: 1290 EUR + skrydžio bilietas apie 200-250 EUR.
Roma – Tarkvinija – Viterbas – Montefiaskonė – Čivita di Banjoredžas – Pitiljanas – Saturnijos kaštosios versmės – San Quirino d`Orcia – Montalčinas – Siena – Arecas – Monteridžione – Kjančio Kastelina – Brolio pilis – Voltera – Čertaldas – San Džiminjanas – Pjenza – Montepulčianas
Kelionės išskirtinumai:
1 diena. Vilnius – Roma – Tarkvinija – Viterbas.
Skrydis į Romą. Vykstame į Tarkviniją (Tarquinia) – VI a. prieš Kr. klestėjusio etruskų miesto *nekropolį. Etruskai – viena įdomiausių senovės pasaulio civilizacijų, išaugusi I a. prieš Kr. Etruskai garsėjo kaip magai, burtininkai, menininkai ir kariai. Jų civilizacija nusidriekė tarp Italijos upių Arno (šiaurėje) ir Tibro (pietuose). Vėliau jie plėtėsi į rytus ir užėmė Po slėnį. Iki šių dienų etruskų tautos vardas tebėra gyvas Tirėnų jūros ir Toskanos pavadinimuose. Gausiausias ir labiausiai tyrinėtas žinių apie etruskus šaltinis yra laidojimo paminklai. Etruskai tikėjo pomirtiniu gyvenimu. Mirusiuosius jie laidojo taip, kad šie naujoje vietoje galėtų tęsti savo žemiškąjį gyvenimą. Buvo tikėta, jog žmogaus kūnas pomirtiniame gyvenime niekur nedingsta ir yra reikalingas, nes lieka kartu su siela. Puikiai išlikusiose nekropolių freskose sužinosime, kaip gyveno ši paslaptinga tauta, kaip puošėsi, ką mėgo. Vykstame į Viterbą (Viterbo), geriau žinomą kaip popiežių miestą. Šiame mieste stiprios ir turtingos kilmingųjų šeimos konkuravo su Bažnyčios galia. Čia gyveno kardinolas Aleksandras Farnesė, vėliau tapęs Popiežiumi Pauliumi III. Jo žavioji sesuo Džulija buvo Popiežiaus Bordžijos Aleksandro IV meilužė. Senovinį centrą supa viduramžių sienos, pastatytos XI–XII a. Miestas unikalus savo architektūra: siauromis, akmeninėmis ir labai švariomis gatvelėmis, daugybe gotikos stiliaus akcentų turinčiais fontanais, kuriems pagal kiekį ir įdomumą Europoje nėra konkurentų. XII a. statyta Šv. Lauryno katedra (Duomo di San Lorenzo) stovi šalia popiežiaus rūmų. Ji nuo pastatymo nė karto nebuvo nei perstatoma, nei pertvarkoma. Popiežių *rūmai (Il Palazzo dei Papi) – svarbiausias miesto istorinis paminklas, tapęs Viterbo simboliu. Šiame mieste 1268 m. vyko pati ilgiausia (2 metus 9 mėnesius ir 2 dienas) konklava bažnyčios istorijoje. Nakvynė viešbutyje.
2 diena. Montefiaskone – Čivita di Banjoredžas – Pitiljanas.
Pusryčiai. Vykstame į Montefjaskonės (Montefiascone) miestelį, garsėjantį „Est! Est!! Est!!!“ vynu, čia gaminamu nuo XII a. Šį vyną nuo seno mėgo visi popiežiai. Aplankysime Šv. Flaviano katedrą, kurioje palaidotas šį vyną išgarsinęs vokiečių vyskupas. Toliau vykstame į Čivitą di Banjoredžą (Civita di Bagnoregio), dar vadinamas „mirštančiu miestu”* dėl itin mažo gyventojų skaičiaus. 445 metrų virš jūros lygio iškilusią uolą, ant kurios įsikūręs miestas su išoriniu pasauliu miestą jungia 300 metrų ilgio siauras tiltas. Čivita nedaug jaunesnis miestas už Romą. Prieš 2500 metų jį įkūrė paslaptingieji etruskai. Pitiljanas (Pitigliano) – mažas iš tufo pastatytas miestas vaizdingoje aukštumoje, virš urvais išvarpytų Lentes slėnio skardžių. Viduramžių gatvelių labirinte yra mažytis žydų getas, XVII a. pastatytas žydų, bėgusių nuo katalikų persekiojimų. Klaidžiodami miestelio gatvelėmis rasime siaurų praėjimų, kurie išves į kvapą gniažiančias apžvalgos aikšteles drastiškai pakibusias virš tufo uolų. Vakarienė ir nakvynė viešbutyje.
3 diena. Saturnijos kaštosios versmės – Orčios slėnis – Montačinas – Toskanos regionas.
Vykstame į Saturnijos maudykles (Terme di Saturnia) – tai natūralus geoterminis šaltinis, kuris suformavo kaskadas ir ežerėlius – baseinėlius. Saturnijos terminės vonios buvo naudojamos šimtmečius. Ypač jos garsėjo antikos laikais. Romėnai pastebėjo karštųjų versmių naudą sveikatai, todėl kaimelyje pastatė poilsio centrą. Baseinai užpildomi iš gelmių trykštančiu 37,5 laipsnių šilumos vandeniu, kuris krenta krioklių kaskadomis. Kas sekundę nubėga apie 800 litrų vandens. Viename litre yra 2,79 gramai įvairių mineralų. Trumpas sustojimas maudynėms. Vykstame į Toskanos regioną ir pravažiuojame gražiausią ir labiausiai fotografuojamą ir UNESCO saugomą Orčios (Val d`Orcia) slėnį: kiparisai dailiai pabrėžiantys kalvų liniją, nedidelės bažnytėlės, vyno ūkiai, alyvmedžių giraitės, tolumoje išsimėtę kalvų miesteliai. Šis nepamirštamas peizažas išlieka ilgam. Nemažai filmų buvo filmuojama šiame slėnyje. Montalčinas (Montalcino) – miestelis žinomas nuo etruskų laikų, bet iki pat XVI a., kentėjo nuo aplinkinių karų. Kad apsigintų nuo priešų ir nedraugų miestas pasistatė įspūdingą tvirtovę, puikiai išlikusią iki šių dienų. Bet labiausiai šis miestas garsėja “Brunello di Montalcino” vynu, pripažintu vienu iš dvylikos geriausių XX a. vynų. Vakarienė ir nakvynė viešbutyje.
4 diena. Siena – Arecas.
Pusryčiai. Ant trijų kalvų stovintis žavus Toskanos regiono miestas Siena kadaise konkuravo su Florencija, tačiau išsaugojo savo klestėjimo laikų didybę. Pagrindinės miesto įžimybės susitelkusios siaurų gatvelių ir alėjų labirinte aplink vėduoklės pavidalo aikštę Piazza del Campo. Žymiojoje aikštėje dominuoja Palazzo Pubblico valdžios rūmai su įspūdingo aukščio Torre del Mangia bokštu ir gražiu Fonte Gaia fontanu. Sienos Duomo– viena didingiausių Italijos katedrų*, kurioje įspūdingai dera skulptūra, tapyba ir romaninė-gotikinė architektūra. Jei būtų įgyvendinti XIV a. planai pastatyti bažnyčią, pastatas būtų tapęs didžiausiu krikščioniškame pasaulyje. Katedroje žavi ne tik meno kūriniai, bet ir nuostabą keliančios inkrustuotos grindys bei nuostabus Pinturicchio freskų ciklas. Titas Livijus teigė, kad Arecas (Arezzo) yra vienas iš Capitae Etruriae – vienas iš dvylikos galingiausių etruskų miestų – dodekapolis, vėliau pasauliui dovanojęs Petrarką, Giorgio Vasari ir genialujį režisierių Roberto Benigni. Mieste daug vietų, kur buvo filmuojamas šio režisieriaus filmas „Gyvenimas yra gražus“. San Francesco bažnyčioje yra vienas įdomiausių freskų ciklas „Leggenda della Croce“, kurį XV a. nutapė Piero della Francesca. Vakarienė ir nakvynė viešbutyje.
5 diena. Monteridžionis – Kjančio Kastelina – Brolio pilis.
Pusryčiai. Keliaudami į Kjančio (Chianti) vyno regioną trumpam užsuksime į miestelį, kuriame sustojo laikas. Monteridžionis (Monteriggione) – tikras viduramžių aukštumų miestelių perlas. Įkurtas kaip karinės įgulos miestas ginti Sienos Respubliką, apsuptas aukštos dantytos mūro sienos su 14 įtvirtintų bokštų atrodo tikrai įspūdingai. 11 bokštų saugo apylinkes ir jie taip gerai įtvirtinti, kad darė įspūdį Dantei, kuriuos jis aprašė „Dieviškojoje komedijoje“. Vykstame į Kjančio (Chianti) vynų regioną. Toskanos regiono miesteliai Kjančio Kastelina (Castellina inChianti), Kjančio Rada (Radda in Chianti) ir Kjančio Gajolė (Gaiole in Chianti) nuo seno sudaro Kjančio miestų sąjungą. Visi jie labai svarbūs Kjančio vyno istorijoje. Kjančio Kastelina – etruskų miestas, nuo XII a. valdomas Florencijos ir visą laiką buvo svarbiame kelyje tarp Florencijos ir Sienos. Kariaujant ne sykį miestas buvo sugriautas ir vėl atstatytas. Teigiama, jog pats Filipas Bruneleskis buvo kviečiamas statant gynybines miesto sienas. Iš senosios gynybinės sienos šiandien likusi tik Arkų gatvė (via delle Volte), kurioje įsikūrė daugybė parduotuvių ir kavinių. Kjančio Rada – dar vienas grakštus ir aukštų mūro sienų saugomas miestukas. Tai viena seniausių etruskų gyvenviečių, čia gyventa nuo IX a. prieš Kr., o dokumentuose miestelis minimas nuo 1002 m. Aplankome Brolio pilį* – Ricasoli šeimos rezidenciją nuo 1141 m. Kjančio Gajolės vietovėje. Žlugus Sienos respublikai Gajolės svarba sumažėjo, bet visą laiką jis buvo siejamas su Ricasoli šeima. 2008 m. Forbes paskelbė Gajolę pačia idiliškiausia vieta gyvenimui visoje Europoje. Čia gyvena 32-oji Ricasoli šeimos karta. Bettino Ricasoli sukūrė žymaus klasikinio Kjančio (Chianti Classico) sudėtį. Šiandien Ricasoli šeimos gaminamas vynas eksportuojamas į visus žemynus: nuo Dominykos Respublikos iki Indijos, nuo Kinijos ir Jungtinių Arabų Emyratų, nuo Pietų Afrikos iki Gvatemalos. 1995 m. Brolio teritorijoje buvo filmuojamas B. Bertolučio filmas „Praeinantis grožis“. Vakarienė ir nakvynė viešbutyje.
6 diena. Voltera – Čertaldas – San Džiminjanas.
Pusryčiai. Vykstame į Volterą (Volterra) – dar vieną etruskų miestą. Siauros Volteros gatvelės, bažnyčių bokštai, ir gynybinės sienos – tai etruskų istorija. Jie čia gyveno ne vieną šimtmetį – užsiėmė vario ir sidabro gavyba, miškininkyste ir kitais verslais. Porta del’Arco – miesto vartai, statyti IV a. prieš Kr.; Romėnų teatras*, Palazzo dei Priori – Volteros rotušė (pradėta statyti 1239 m.); Palazzo Pretorio – Magistrų rūmai ir Mažojo paršelio bokštas. Minučio bokšte (Torre Minucci) yra įsikūręs alebastro *muziejus, kuriame pristatoma alebastro istorija nuo etruskų iki mūsų laikų; Guarnačio etruskų muziejus* – vienas seniausių muziejų Europoje. Čertaldas (Certaldo) – italų poeto ir Renesanso humanisto Džiovanio Bokačio (Giovanni Baccaccio) gimtasis miestas ir viena iš svogūnų sostinių su idiliška atmosfera, tyla ir ramybe. Paragavė skaniausios kokia tik gali būti svogunų sriubos vykstame į San Džiminjaną (San Gimignano) – viduramžių Manhatanu vadinamą miestelį kalvos viršūnėje. Viduramžiais įkurtas miestelis garsus tuo, jog jame nėra nė vieno naujo pastato. Dėl unikalios architektūros jis įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašą. Tai tikra kelionė laiku. Miestą įkūrė etruskai. Miesto įžymybės – akmeniniai bokštai. Kadaise jų buvo per 70, šiuo metu išlikę 14. Kiekvienas bokštų turi savo vardus ir istorijas. 54 m aukščio *Torre Grossa statytas apie 1298 m. Užkopus į jo viršūnę, atsiveria įspūdinga San Džiminjano bei apylinkių panorama. Miestas didžiuojasi čia gaminamais vienais skaniausių ledų Italijoje. Sakoma, kad skaniausi ledai parduodami ledainėse, esančiose centrinėje miestelio aikštėje Piazza della Cisterna. San Džiminjane auginamas ypač vertinamas prieskonis – šafranaas. Jau viduramžiais šis brangus prieskonis šafranas buvo svarbus miestelio ekonomikai ir prekybai. Vakarienė ir nakvynė viešbutyje.
7 diena. Pjenca – Montepulčianas.
Pusryčiai. Montepulčianas (Montepulciano) – tai vienas aukščiausiai stovinčių Toskanos miestų. Nuo jo sienų ir įtvirtinimų atsiveria puikios Umbrijos ir pietinės Toskanos panoramos. Taip pat matyti vynuogynai, kuriuose auginamos vynuogės miestą garsinančio Nobile di Montepulciano gamybai. Pjenza (Pienza) – dar vienas žavus miestelis beveik iš pagrindų buvo perprojektuotas XV a. popiežiaus Pijaus II užsakymu. Iš Palazzo Piccolomini rūmų* lodžijos atsiveria nuostabi panorama į apylinkes, Katedra su šešiais Madonai su kūdikiu dedikuotais altoriais, kuriuos puošė garsiausi Sienos tapytojai. Nakvynė viešbutyje.
8 diena. Roma – Vilnius.
Pusryčiai. Priklausomai nuo skrydžio laiko vykstame į oro uostą. Skrydis į Vilnių.
Pastabos:
„Rytų ir Vakarų kelionės“
Įmonės kodas 304180335
El. paštas: info@westorient.lt daiva.keliautoja@gmail.com
Kelionių organizatoriaus pažymėjimo Nr. 14976
AAS „BTA Baltic Insurance Company“ kelionių organizatoriaus prievolių įvykdymo laidavimo draudimas Nr. KOFG 001512 (galioja iki 2025-02-28)