Meniu
Sekite mus
Data: 2025 09 18 – 30
Kaina: 1590 EUR + skrydžio bilietas apie 300-350 eur.
Kalabrijos Redžas – Šila – Tropėja – Pico Kalabras – Pentidatilas – Bova – MuSaBa parkas – Džeračė – nduja dešros gamybos ūkis – Vatikano kyšulys – Mesina – Savoka – Taormina – Etna – Katanija – Sirakūzai – Notas – Pjaca Armerina – Agridžentas – Turkų laiptai – Sedžesta – Monrealė – Palermas – Čefalu – Tindaris – Liparių salos
Kelionės išskirtinumai:
1 diena. Vilnius – tarpinis miestas – Kalabrijos Redžas.
Skrydis į Kalabrijos Redžą (Reggio Calabria) su persėdimu tarpiniame mieste. Kalabrija – regionas užbaigiantis Italijos aulinį batą, jo pėda. Tai didingos antikinės Magna Grecia žemė išsaugojusi turtingą istorinį, etninį ir kultūrinį paveldą dovanoja smalsiam turistui neaprėpiamas galimybes pažinti kraštą. Tai natūralūs nepaliestos gamtos kampeliai, menas, tradicinės šventės ar gastronominiai šedevrai. Tai 3000 metų istorijos kraštas. Unikaliai Kalabrijos kultūrai įtakos turėjo regioną vis bandžiusios užvaldyti imperijos nuo senovės graikų iki ispanų ir prancūzų. Visos jos paliko įspaudus regiono kalboje, architektūroje, virtuvėje, religijoje, mene, tradicijose ir net vietinių charakteryje. Maži miesteliai Kalabrijoje gerokai įdomesni už didžiuosius miestus kituose regionuose, o kai kurie jų pulsuoja filmų dvasia. Kalabrija garsėja 800 km ilgio pakrante su įlankomis, smėlio paplūdimiais ir jaukiais ant uolų pakibusiais miesteliais dar vadinamais „borghi”. Regiono krantus skalauja Tirėnų ir Jonijos jūros, nuo Sicilijos jį skiria Mesinos sąsiauris. Vaikščiodami mažų miestukų siauromis gatvelėmis, pajusite vietinę dvasią ir ritmą, kuriuos gyvena ištisos kalabrijiečių kartos. Jokio šurmulio, žmonės viską daro lėtai, atsipūtę, nesiverčia per galvą. Siauri, per kalnus vingiuojantys keliukai, kuriais važiuojant žaviesi citrusiniais vaismedžiais, puikus oras – čia išties lengva pasijusti lyg rojuje. Kalabrijos maistas, kaip ir pats kraštas, – tobulas žemės ir jūros derinys. Italai mėgsta sakyti: „Kalabrijoje niekada neliksi alkanas“, tai ne tik dėl sūrių, jūros gėrybių gausos, bet ir dėl senų alyvmedžių, augančių tarp bergamočių sodų. Kalabrijoje ruošiamas maistas – dar viena priežastis, viliojanti į šį kraštą turistus. Būtų nuodėmė neparagauti ndujos – tradicinio patiekalo iš maltos kiaulienos ir aitriosios paprikos. Delikatesinę dešrą įprasta tepti ant skrebučio, ji kabinama šaukštais. Aitrioji paprika įeina į tradicinio patiekalo sudėtį – šią prieskoninę daržovę Kalabrijoje deda beveik į visur. Dar keli išskirtiniai ingredientai patiekalų receptūrose – baklažanas ir violetinis Tropėjos svogūnas, iš kurio gaminama net uogienė. Jis įtrauktas į Saugomų kilmės vietos nuorodų ir saugomų geografinių nuorodų registrą. Šis svogūnas naudojamas ne tik maistui pagardinti, bet ir gydymo tikslais. Vakarienė ir nakvynė viešbutyje.
2 diena. Šila – nduja dešros gamybos įmonė – Tropėja – Pico Kalabras.
Pusryčiai. Vykstame į Šilą (Scilla) apdainavo Homeras legendose apie Odisėjo ir argonautų navigaciją. Tai buvo baisus monstras, gyvenęs priešais kitą pabaisą – Charybdę, kuri laukė jūreivių iš priešingos Sicilijos pakrantės. Ši vieta taip pat siejama su legendiniu Spartaku, kur jis įsirengė dalyje, kur atstumas tarp Kalabrijos ir Sicilijos yra trumpiausias. Iš čia matosi Sicilijos pakrantės. Giedru oru galima grožėtis ir kai kuriomis iš 7 tolumoje matomų Eolijos salų. Vatikano Kyšulys (Capo Vaticano) tai krištolo skaidrumo vanduo, balto smėlio paplūdimiai ir kvapą gniaužiantys panoraminiai vaizdai paverčia jį vienu išskirtiniausių Tirėnų jūros pakrantės objektų, kuriuo gali didžiuoti Kalabrija. Šis pakrantės ruožas buvo išrinktas trečiu gražiausiu Italijos paplūdimiu ir atsidūrė tarp 100 gražiausių paplūdimių pasaulyje. Vyksime į vieną garsiausių Kalabrijoje gaminamos nduja dešros *įmonių. Čia sužinosime gamybos paslaptis, ragausime, nuo peperoncino degs burna. Tą tai jau tikrai garantuojame! Keliausime Dievų pakrante (La Costa dei Dei), taip pavadinta dėl Eolų salyno kaimynystės. Legendos pasakoja, kad būtent Eolų salose gyveno vėjų dievas Eolas. Turkio mėlynumo vanduo, auksinio smėlio paplūdimys, uolėtas skardis ir tarsi su juo suaugę namai – tai abejingų nepaliekanti Tropėja (Tropea). Dievai čia padirbėjo iš peties. Iš smėlio, žemės, dangaus ir vandens sukūrę nuostabų derinį. Tai laiptų ir siaurų gatvelių miestelis. Senamiesčio pastatai didingai žvelgia į tolį nuo aukštos uolos. Dar vienos uolos, kuri anksčiau buvo sala viršūnėje kyla buvusi viduramžių benediktinų Santa Maria dell’Isola bažnyčia. Ji tapo Tropėjos simboliu visame pasaulyje. Pirmasis bažnyčios paminėjimas datuojamas 370 m. Iš pirmosios bažnyčia liko nedaug, po daugybės žemės drebėjimų bažnyčia dažnai buvo restauruojama ir perstatoma. Corso Vittorio Emanuele III promenada atsiremia į balkoną su vaizdu už milijoną. Mieste yra daug parduotuvių, kuriose galima įsigyti tipiškų vietinių produktų, įskaitant saldžius raudonuosius Tropėjos svogūnus, nduja dešros, Pecorino sūrio, alyvuogių aliejaus, keramikos dirbinių. Pico Kalabras (Pizzo Calabro) – žavus terasinis kalvų miestelis išsidėstęs ant aukšto skrardžio ir žvelgiantis į jūros tolius. Miestelį išgarsino ypatingi triufeliniai ledai Tartuffo. Tai lazdyno riešutų ledai, suformuoti delne, pusrutulio formos su lydyto tamsaus šokolado širdele ir padengti nesaldintos kakavos miltelių ir cukraus pabarstu. Jis buvo išrastas šeštajame dešimtmetyje ir iki šiol užkariauja visų širdis. Šis pajūrio perliukas didžiuojasi aragoniečių laikais statyta pilimi, kurioje buvo kalinamas Napoleono svainis Gioacchinas Muratas. Vakarienė ir nakvynė viešbutyje.
3 diena. Kalabrijos Redžas – Bova – Pentidatilas.
Pusryčiai. Kalabrijos Redžas (Reggio di Calabria) – regiono sostinė ir didžiausias miestas. Garsus italų rašytojas ir poetas Gabriele d`Annunzio išvydęs palmėmis, magnolijomis ir kitais egzotiniais augalais apsodintą pakrantę sušuko, kad tai pats gražiausias Italijos kilometras. Kalabrijos Redžas laikomas vienu seniausių miestų regione. Nepaisant sunkios istorijos, stichinių nelaimių, jis sugebėjo išlaikyti harmonijos ir grožio kupiną dvasią. Čia, kaip niekur kitur, dera Bizantijos, Albanijos, Graikijos, Ispanijos ir Prancūzijos kultūros bruožai. Miestas stipriai nukentėjo 1908 m žemės drebėjimo metu, neteko daugybės senovinių statinių. Svarbiausia miesto įžymybė yra Nacionaliniame archeologijos *muziejuje. Tai garsieji Bronzi di Riace 1972 metais rastos Jonijos jūros dugne. Apie Bova miestelį sakoma, kad jame yra visa Kalabrijos siela. Iki šių dienų miestelio gyventojai saugo savo protėvių graikų tradicijas ir graikų-kalabrijos dialektą, kuris įrašytas į UNESCO, kaip reta ir nykstanti kalba. Miestelis išsidėstęs 915 m. virš jūros lygio aukštyje, o tai reiškia, kad čia atsiveria nuostabios panoramos. Miestelio gatvių pavadinimai rašomi trimis kalbomis, senos tradicijos jaučiamos ir vietinėje virtuvėje, kuri gali pateikti nemažai įdomių patiekalų, įspūdinga normanų laikų pilis. Pakilti iki jos tikras iššūkis, tačiau verta. Pentedatilas (Pentedattilo) – dar vienas unikalus Kalabrijos miestelis, nuo Bovos nutolęs vos 25 kilometrų atstumu ir įsikūręs itin vaizdingoje vietoje. Miestelio pavadinimas kildinamas iš kalno, kurio šlaituose jis įsikūręs, formos, primenančios penkis pirštus. Vietiniai šį kalną vadina „Velnio ranka“ dėl 1868 m. Velykų išvakarėse pilyje įvykdytų žiaurių skerdynių, kai buvo išžudyta visa Alberčių šeima. Deja, šiuo žiauriu įvykiu miestelio bėdos nesibaigė – 1783 m. jį sunaikino žemės drebėjimas, todėl net ir išgyvenę žmonės buvo priversti keltis į naujas vietas. Šiandien Pentedatilas, vienas iš keleto Italijos „negyvųjų miestų“, abejingų nepalieka dėl savo liūdnos istorijos, mįslingos atmosferos ir atsiveriančių nuostabių panoramų. Vakarienė ir nakvynė viešbutyje.
4 diena. MuSaBa parkas – Džeračė.
Pusryčiai. MuSaBa *parkas – unikalus šiuolaikinio meno muziejus-laboratorija po atviru dangumi. Jo autoriai ir steigėjai – kalabrietis Nik Spatari ir olandė Hiske Maas, dailininkai, keliautojai, svajotojai. Projektas pradėtas 1969 m. 70 000 kvadratinių metrų plotą menininkai prikėlė iš užmaršties ir galutinio sunykimo. Parko teritorijoje buvo pasodinta naujų medžių puikiai derančių šalia šimtamečių alyvmedžių. Iš akmens, metalo, mozaikų ir medžio sukurti įdomūs pasaulio ir žmogaus vystymosi ir evoliucijos skulptūros, freskos ir paveikslai. Mažą dekoruotą bažnyčios koplytėlę vadinamą Kalabrijos Siksto koplyčia puošia įspūdingas pano „Jokūbo sapnas”. Personažų bruožuose galima atpažinti pačius muziejaus įkūrėjus. Džeračė (Gerace) – vienas gražiausių Italijos „borghi” kalnų miestelių įtrauktas į garbingą sąrašą. Ant neprieinamos stačios Aspromontės uolos šią senovinę gyvenvietę įkūrė pabėgėliai iš Lokrų, kurie IX amžiuje traukėsi nuo saracėnų antpuolių. Tai miestas kuriame nejučia įsilieji į senovinę aurą ir tampi jos dalimi. Senovės aurą dar labiau sustiprina viduramžių miesto sienos ir kadaise buvusios neįveikiamos pilies griuvėsiai. Gyvenimas čia slenka lėtu tempu. Gatvelių labirintai mus nuves iki miestelio *katedros, didžiausios Karabrijos regione. Masyvus statinys liudija, kad Džeračė buvo reikšmingas bent jau normanų laikais. Be viduramžių atmosferos miestelis garsėja bergamote, kurią dar vadina „žaliuoju auksu”. Tai labai vertinamas prroduktas, kurį galima rasti tiek gastronomijos, tiek kosmetikos gaminiuose. Vakarienė ir nakvynė viešbutyje.
5 diena. Mesina – Savoka – Taormina.
Pusryčiai. Vykstame į uostą ir keltu keliamės į Sicilijos salą. Keliausime Jonijos jūros pakrante iki žavaus Savokos (Savoca) miestelio, kuriame buvo filmuojamos „Krikštatėvio“ scenos. Vykstame į garsiausią ir prabangiausią Sicilijos kurortą Taorminą, kuri žavi įdomia architektūra. Gi de Mopasanas rašė: „Be peizažo čia nieko nėra, bet tame peizaže tu rasi viską, kas egzistuoja žemėje, kad džiugintų akis, protą, sielą ir vaizduotę”. Minkštas klimatas, gražus peizažas ir visus metus karaliaujanti ramybė išgarsino Taorminą visame pasaulyje. Šį miestą aplankę daug labai žymių ir talentingų žmonių. Ekskursijos metu aplankysite *Graikų teatrą (II a. pr.Kr.), arabų laikais statytus ir vėliau pertvarkytus didikų Korvajų rūmus (Palazzo Corvaja), Šv. Mykolo iš Bario katedrą, viešuosius sodus. Vakarienė ir nakvynė viešbutyje.
6 diena. Etnos ugnikalnis – Katanija.
Pusryčiai. Išvyka prie Etnos – didžiausio veikiančio ugnikalnio Europoje. „Etna – dangaus stulpas, padengtas sniegu”, – taip apie ugnikalnį rašė vienas senovės graikų poetas. Autobusu kilsime į 1900 m aukštį. Kildami stebėsime, kaip keičiasi gamta: kuo aukščiau kilsite, tuo labiau ji skurdės, kol galiausiai netikėtai išvysite, jog prieš jus atsiveria mėnulio peizažas. Toliau kelsimės **keltuvu (už papildomą mokestį, esant tinkamoms oro sąlygoms), važiuosime autobusu – džipu iki Etnos ugnikalnio kraterių (2900 m). Pasigrožėję kvapą gniaužiančia panorama vykstame į išskirtinės architektūros miestą Kataniją (Catania). Šio miesto pagrindinė statybinė medžiaga buvo vulkaninės uolienos. Etnos ugnikalnio šešėlyje įsikūrusi Katanija nuo išsiveržimų yra nukentėjusi keletą kartų. Daugiausiai žalos pridarė 1669 metų išsiveržimas, kai visą Kataniją užliejo ugnikalnio lava. Visas senamiestis buvo pastatytas iš naujo, iškilo barokinio stiliaus pastatai, kurių statybai buvo panaudotas bazaltas ir kalkakmenis. Vakarienė ir nakvynė viešbutyje.
7 diena. Sirakūzai – Notas.
Pusryčiai. Sirakūzai (Siracusa) – vienas iš gražiausių graikų miestų, kadaise svarbus Viduržemio jūros uostas. Sirakūzų senamiestis įsikūręs Ortidžijos (Ortigia) saloje ir yra saugomas UNESCO. Sirakūzus įkūrė korintiečiai 734 m.pr.Kr. Anuomet tai buvo vienas gražiausių antikinio pasaulio miestų, galėjęs lygiuotis netgi su Atėnais. Vienas žymiausių iš Sirakūzų kilusių žmonių – antikos matematikas ir astronomas Archimedas. Sirakūzų archeologinėje vietovėje iškilo daugybė gerai išsilaikiusių graikų ir romėnų paveldo objektų. *Graikų teatras, pastatytas maždaug V a. pr. Kr. Jis yra didžiausias kada nors pastatytas tokio pobūdžio objektas – 59 eilėse sutilpdavo iki 15 000žiūrovų. Kiekvienais metais nuo gegužės vidurio iki birželio pabaigos šiame teatre vyksta Graikų teatro festivaliai. Kiek tolėliau stūkso seno akmens karjerai. Šiandien čia yra žavus ir aromatingas citrinmedžių sodas, vadinamas „Rojaus latomija”. „Dioniso ausis” – 20 m aukščio ir 65 m gylios arkos pavidalo urvas. Sirakūzų senamiestyje rasite viską, ko reikia smalsiam turistui:begales senų gražių pastatų, visą įsivaizduojamą Sicilijos maistą restoranuose, galėsite pasivaikščioti krantine. Prisiliesite prie grindinio, ant kurio galbūt sėdėjo Archimedas. Vykstame į Notą (Noto) – žymiasią barokinės architektūros miestą, kur žavėsitės išskirtiniais balkonais ir barokinėmis bažnyčiomis. Vakarienė ir nakvynė viešbutyje.
8 diena. Pjaca Armerina – Agridžentas.
Pusryčiai. Vykstame į netoli Pjacos Armerinos (Piazza Armerina) miestelio esančią *Romėnų Vilą (Villa romana del Casale). Ši prabangi vila yra vienas didžiausių ir geriausiai išlikusių antikos statinių, stebinančių puošniomis grindų mozaikomis, spalvų gama ir įvairių patalpų gausa. Vykstame į Agridžentą (Agrigento), kuris keliautojus žavi puikiai išlikusiomis senosiomis šventyklomis. Kasmet milijonai turistų aplanko Šventyklų slėnį, kurį UNESCO 1997 m. įtraukė į saugotinų objektų sąrašą kaip vieną žymiausių ir geriausiai išlikusių antikinių miestų Viduržemio jūros teritorijoje. *Šventyklų slėnyje geriausiai išlikusios Konkordijos, Junonos, Heraklio ir Dioskurų šventyklos. Vakarienė ir nakvynė viešbutyje.
9 diena. Turkų laiptų uola – Sedžesta – Eričė.
Pusryčiai. Vykstame į Sedžestą (Segesta). Elimų tautos įkurtas miestas klestėjo trumpai, bet iki šių dienų išlikęs kalvos šlaite iškaltas *teatras ir neužbaigta šventykla. Turėsite galimybę išvysti iki šių dienų neįprastai gerai išsilaikiusią dorėnų šventyklą. Ši V-jo amžiaus pr. Kr. šventykla apstulbina savo didingumu, o jos aukso spalvos akmens struktūra puikiai atspindi saulės šviesą ir sukuria paslaptingos vietovės įspūdį. Nors taip ir nebuvo užbaigta, ši šventykla yra vienas geriausiai išlikusių graikų šventyklų pavyzdžių. Trumpas, status kelias ves link kito svarbaus lankytino objekto, kuriuo garsėja Sedžestos archeologinis kompleksas – graikų teatro, kur nuo kalvos šlaito atsiveria stulbinančio grožio vaizdai. Sustosime panoraminėje aikštelėje pasigrožėti Turkų laiptų uola (Scala dei Turchi). Vėjas ir lietus per tūkstančius metų klintmolio uolienoje suformavo natūralius laiptus. Saulės spinduliai jūros ir dangaus mėlyje dar labiau išryškina akinamą uolos baltumą. Vykstame į Eričę (Erice) – menininkų ir bohemos atstovų rojų. 800 m virš jūros lygio iškilęs miestelis žavi nuostabiais Trapanio pakrantės vaizdais. Šis miestas išsaugojo viduramžių dvasią ir keliautojus vilioja pritrenkiančiais vaizdais ir gyva istorija. Daug lankytojų sulaukia dvi – arabų ir normanų – statytos pilys, gausybė bažnyčių. Apžiūrėjus istorinį – architektūrinį palikimą galima leistis į akmenimis grįstų viduramžių gatvelių labirintą, kur už kiekvieno posūkio atsiveria vis kiti vaizdai. Patys siciliečiai net nesvarstydami Eričės miestelį yra įrašę į gražiausių Sicilijos miestų penketuką. Giedrą dieną iš Eričės gerai matosi Egadų salos, vakaruose atsiveria Rytų Sicilijos panorama – Tirėnų jūra, nuostabi uolėta pakrantė. Eričė garsėja migdoliniais kepiniais, rankų darbo austiniais kilimėliais ir daugybe kitų mielų smulkmenų. Vakarienė ir nakvynė viešbutyje.
10 diena. Monrealė – Palermas.
Pusryčiai. Vykstame į Monrealę (Monreale) kur grožėsitės arabų-normanų stiliaus *Santa Maria La Nuova katedra (XII a), kurią puošią 10 000 kv.m bizantinio stiliaus mozaikos. Vykstame į Sicilijos sostinę – Palermą (Palermo). Aplankome *kapucinų vienuolyną (Convento dei Cappuccini), kurio rūsiuose saugoma 8000 mumijų ir skeletų. Pamatysime Karalių rūmus (Palazzo dei Normani), apžiūrėsime Martoranos *bažnyčią, Duomo katedrą, Pretorijos aikštę su „gėdos“ fontanu. Vakarienė ir nakvynė viešbutyje.
11 diena. Čefalu – Tindaris.
Pusryčiai. Vykstame į kurortinį Čefalu (Cefalu) miestelį. Aplankykime normanų katedrą, arabų laikų skalbyklą. Miestas žavi siauromis gatvelėmisir gražia įlanka. Vykstame į svarbiausią Sicilijos piligriminį miestą Tindarį. Didžiulėje ir labai puošnioje 20 a. viduryje statytoje bažnyčioje išvysite Tindario Juodosios Madonos statulą, manoma į salą atvežtą 9 a. pradžioje. Nuo įspūdingo kalno atsivers neregėto grožio panorama su smaragdo spalvos jūra ir balto smėlio palūdimio juosta. Šis vaizdas tapo viena iš Sicilijos vizitinių kortelių. Vakarienė ir nakvynė viešbutyje.
12 diena. Lipario salos.
Pusryčiai. Vykstame į Sicilijos „Havajus“ – *Lipario salas (Isole Lipari). Jos dar vadinamos septyniais Viduržemio jūros perlais. Pagrindinės Lipario salos sostinė Liparis garsėja paplūdimiais, senamiesčiu, virš jo iškilusia senovine pilimi, Archeologijos muziejumi, normanų periodo katedra. Lipario saloje ilgą laiką buvo kasama pemza, todėl šiandien galima grožėtis ypatingu šios pakrantės vandens žalumu – vanduo spindėte spindi būtent dėl pribyrėjusio balto pemzos smėlio. Vulkano sala (Isola di Vulcano) taip pat labai svetinga turistams, ypač tiems, kuriems patinka SPA procedūros ir paplūdimių įvairovė: nuo akmeningų iki juodo smėlio (pajuodusio dėl vulkano pelenų). Anot legendos, šioje saloje gyveno ugnies dievas Hefaistas. Būtent Vulkano saloje pirmą kartą mokslininkams pavyko iš arti apžiūrėti veikiančio ugnikalnio kraterį, tad salos pavadinimu buvo pakrikštyti ir visi kiti lavą spjaudantys kalnai. Vulkano saloje yra sieros gydomųjų maudyklių. Svarbiausias salyno virtuvės elementas – žuvys: virtos, keptos keptuvėje, ant grotelių arba atviros ugnies, bet retai kada pagardintos kuo nors daugiau nei žiupsneliu žolelių, citrinos ir alyvuogių aliejaus lašeliu. Salų gyventojų stalas neįsivaizduojamas ir be moliuskų, kalmarų ir sepijų su pomidorų ir kaparėlių padažu arba įdarytų duonos trupinių, alyvuogių, kaparėlių ir česnakų mišiniu. Vakarienė ir nakvynė viešbutyje.
13 diena. Katanija – tarpinis miestas – Vilnius.
Pusryčiai. Priklausomai nuo skrydžio laiko vykstame į oro uostą. Skrydis į Lietuvą su persėdimu tarpiniame mieste.
Pastabos:
„Rytų ir Vakarų kelionės“
Įmonės kodas 304180335
El. paštas: info@westorient.lt daiva.keliautoja@gmail.com
Kelionių organizatoriaus pažymėjimo Nr. 14976
AAS „BTA Baltic Insurance Company“ kelionių organizatoriaus prievolių įvykdymo laidavimo draudimas Nr. KOFG 001512 (galioja iki 2025-02-28)